Paní skála a vodní nádrž Vřesník
Paní skála a vodní nádrž Vřesník

Vodní nádrž Vřesník, u místních známá jako malá přehrada, je vyrovnávací nádrží na řece Želivce. Vybudována byla v letech 1925-1928.

Nad vodní nádrží se nachází Paní skála, která turistům poskytuje výhled na malou přehradu a obec Želiv. Paní skála je však známá především mezi horolezci, protože se jedná o skalní lezeckou stěnu.

Doporučená trasa

K Paní skále a malé přehradě doporučujeme vydat se z Vřesníku po zelené turistické trase, která je dlouhá 2,2 km.

https://mapy.cz/s/mecovorara

Vhodná je také trasa z obce Želiv, kde můžete procházku spojit s prohlídkou kláštera, kolem kterého vede. Ze Želiva je trasa dlouhá 1,7 km a vede po zelené turistické trase.

https://mapy.cz/s/duhodehutu

Příjemná procházka vás čeká také v případě, kdy se rozhodnete vydat po protějším břehu. V tomto případě doporučujeme vydat se z obce Sedlice, kde než navážete na procházku lesem budete míjet Sedlickou hydroelektrárnu. Trasa je dlouhá 2,7 km a vede  po červené turistické trase.

https://mapy.cz/s/darufepuve

K protějšímu břehu lze vyrazit i z obce Želiv, obdobnou trasou, kde na rozcestí se však vydáte po červené turistické trase a půjdete 1,7 km.

https://mapy.cz/s/joboreguve

Pro ty, kteří se chystají na delší procházku, doporučujeme trasy spojit a vyrazit ze Želiva až do Sedlice podél malé přehrady a Sedlické hydroelektrárny. V tomto případě bude trasa dlouhá 4,4 km a povede po červené turistické trase. Se zpáteční cestou to bude necelých 9 km.

https://mapy.cz/s/duruzokuve

Mapa

Co dalšího nabízí Želiv?

Klášter Želiv restaurace a hotel
Vyhlídkové místo u kříže Brtná